W dniu 13 marca klasa I i II udała się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszą atrakcją wycieczki były warsztaty w Muzeum Żydów Polskich POLIN; klasa I uczestniczyła w warsztatach „Gry i zabawy dzieci żydowskich” w czasie których poznali jak gra się w drejdla? Czym jest frucka? Dowiedzieli się tego dzięki historii trójki przyjaciół – Hany, Szlomo i Michała z Bractwa Podwórkowej Przyjaźni. Podczas warsztatów uczniowie przenieśli się do świata przedwojennych zabaw. Na wystawie stałej w podziemiach muzeum zobaczyli, jak kiedyś wyglądały ulice czy podwórka Warszawy, odwiedzili kino i zasiedli w ławkach przedwojennej szkoły. Zagrali również w dawne gry, a także wykonali własną zabawkę.
W tym samym czasie klasa II wzięła udział w warsztatach „Jak pięknie się różnić?” w czasie których dzieci uczestniczyły w zabawach, dzięki którym odkryły, w czym może im pomóc współpraca oraz docenianie naszych różnic i podobieństw. Poznały historię Frani, która uczy się radzić sobie z nieśmiałością i szuka przyjaciół. Odwiedziły też wystawę, a na niej rozwiązywały zagadki związane z tematem różnorodności.
Na koniec wspólnie obejrzeliśmy w Multikinie bajkę „Zagadki Klary Muu”. Tytułowa Klara Muu i Gavin, czyli para rezolutnych detektywów, musiała rozwiązać zagadkę! Gra toczyła się o dużą stawkę, bo zniknęło magiczne nasionko, które mogło uratować Krowie Wzgórze. Przesłuchania, zbieranie odcisków palców i uważne zaglądanie do najgłębszych zakamarków wagonów doprowadzą do finału, którego nie spodziewaliby się nawet najwytrwalsi tropiciele! Nudy w kinie nie było – dużo wątków, wiele postaci, same atrakcje. Dzieci były zachwycone. Uśmiechnięte buzie oraz pełne przejęcia komentarze były potwierdzeniem dobrze spędzonego dnia.
Celem wycieczki była integracja dzieci i wzmocnienie więzi koleżeńskiej, a przede wszystkim kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych i środkach transportu.
Małgorzata Guba, Anna Wiśniewska